Podle Speeda se TR chce zbavit obou jezdců

23. července 2007 v 12:53 | Hojan |  Aktuality
V týmu Scuderia Toro Rosso houstne atmosféra. Přestává fungovat komunikace mezi jezdci a vedením týmu a vše se zřejmě chystá k jejich výměně. Zda se tak stane ještě v průběhu této sezóny nebo až v roce 2008, na to se ovšem nedá odpovědět. Jedinou komunikativní osobou, která byla ochotná sdělit nějaké informace novinářům, byl Američan Scott Speed. Oficiální tisková zpráva Scuderie Toro Rosso, vydaná ještě v průběhu GP Evropy na německém okruhu Nürburgring, totiž byla asi jednou z nejkratších v historii formule 1: NOTHING TO SAY TODAY (K dnešku nemáme co říci)Výsledky jezdců Scotta Speeda a Vitantonia Liuzziho jsou za očekáváními, s nimiž vstupoval Gerhard Berger a Franz Tost do letošní sezóny formule 1. Události z posledních týdnů jasně naznačují, že jsou oba nespokojeni s předváděnými výkony svých jezdců. Přitom ovšem tak trochu zapomínají, že za množstvím nedokončených závodů často stojí technické potíže monopostu STR-02, které se znásobily s nasazením bezprodlevové převodovky z vlastní díly Red Bull Technology.


Výsledkem v chaotické GP Evropy jezdci Scuderie Toro Rosso své postavení v týmu rozhodně neposílili. Na začátku třetího kola, v době kdy byl příval vody na dráhu největší, skončil v bariéře nejdříve Scott Speed. Americký pilot ovšem nepovažuje své konání za jezdeckou chybu, na vině byly podle něj povětrnostní podmínky, s nimiž se nevypořádala řada dalších pilotů: "Stejně jako všichni ostatní, kteří v tu dobu byli na trati, jsem musel bojovat s aquaplaningem. Prostě jsem proplul napříč dráhou. Začal jsem brzdit už 300 metrů před zatáčkou a stejně jsem narazil do bariéry z pneumatik. Nevím, zda byl na trati olej nebo jen příliš vody, s jejíž množstvím se přechodné pneumatiky nedokázaly vyrovnat. Stejně jako ostatní jsem jednoduše sklouzl z dráhy a zastavil se až o zeď. Tam pro mě závod skončil."


Speedův týmový kolega Vitantonio Liuzzi přistál ve stejném místě chvíli po Američanovi. Vyjížděl právě po výměně pneumatik z boxů, kde jeho mechanici museli řešit ještě další technický problém na jeho monopostu, který byl poškozen po najetí jiného auta v postartovní tlačenici hned v prvním kole. Ital se s neovladatelným monopostem těsně minul se safety carem a zastavil až v kačírku tak, že téměř došlo ke kolizi s traktorem, jehož řidič se chystal k odklízení dalších nepojízdných strojů.


Po návratu jezdců do garáží nastala u Toro Rosso dost bouřlivá diskuse a máchání rukama před obličeji. Když se Scott Speed obrátil a chtěl odejít, týmový šéf Franz Tost pohledy nezakrýval, co si o svém jezdci myslí. Ať je pozadí problémů jakékoliv, každý takový incident nahrává těm, kteří touží po tom, aby Liuzzi a Speed tým v brzké době opustili. Jisté je zatím jediné. Scott Speed je přihlášen k nadcházejícím testům v Mugellu. Zda bude reprezentovat stáj Scuderia Toro Rosso v GP Maďarska ale už tolik jisté není. Zejména po slovech, která pronesl po zklamání z kvalifikace již v sobotu.


"Člověk nemusí být vývojový pracovník v raketovém průmyslu, aby si nevšiml, že v týmu dělají všechno proto, aby se mě a Tonia zbavili. Gerhard Berger a Franz Tost mají své vlastní představy o budoucnosti a navenek si často protiřečí. To nemá nic společného s našimi výkony na dráze, o tom jsem přesvědčen. Je ale také jasné, že Tonio a já máme u svých šéfů jen velmi malé zastání," otevřeně si postěžoval Scott Speed. Takto to podle Američana probíhá již druhým rokem. O svou budoucnost se ovšem neobává: "Jestli v příštím roce ve formuli 1 nepojedu nebo najdu místo u jiného týmu, to je vcelku jedno."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.