Využití kinetické energie??...prý blízká budoucnost

16. července 2007 v 22:39 | Hojan |  Technika F1
Motosport, obzvláště formule 1, patří mezi nejrychlejší sporty světa. Pro nabírání vysoké rychlosti záleží na několika faktorech: přítlak, výkon motoru, typ okruhu. Mezi nejrychlejší okruhy patří italská Monza, kde jezdci dosahují rychlosti 350 km/h. Velkou rychlostí se také jede v Montrealu, kde se k zatáčce číslo 10 jede rychlostí 257 km/h a najednou brzdí na 88 km/h. Při takovém rozdílu rychlostí dochází při brzdění k vysokému uvolňování kinetické energie. Tohle vede konstruktéry k myšlence využití této enrgie k posílení výkonu monopostu.


Technologické poznatky z formule 1 se po určitém čase dostávají i na sériovou výrobu automobilů. Například v 80. letech se začalo na normálních automobilech využívat přímé vstřikování paliva, což do té doby bylo jen v F1.

Max Mosley, prozident FIA k tomu dodal: "Je naprosto jisté, že za 30 až 50 let bude každé vozidlo na veřejné silnici vybaveno zařízením umožňujícím obnovu veškeré energie uvolněné při použití brzd. Tato energie bude uchována a opětovně použita k pohonu vozidla. Tím, že tento systém umožníme ve formuli 1, urychlíme jeho zavedení,

(zdroj: formule.cz)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.